Kultura współczesna

 • Para młoda na wyspie Sifnos

  Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach

  Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej nawiązujemy bliskie znajomości z ludźmi z całego świata. Granice między krajami zdają się zanikać, a relacje na odległość pomaga nam podtrzymywać internet. Coraz częściej jesteśmy więc zapraszani przez przyjaciół z zagranicy do udziału w różnych ważnych dla nich wydarzeniach, jak np. ślub. Otrzymanie zaproszenia na wielkie greckie wesele nie jest już więc mrzonką, a całkiem prawdopodobną sytuacją, na którą warto być przygotowanym.

 • Gwarne ulice Santorini

  Jacy są Grecy? Życie codzienne mieszkańców Hellady

  Grecy są narodem bardzo gościnnym i towarzyskim (co jest zresztą cechą charakterystyczną wszystkich ludów śródziemnomorskich), dlatego jako główną formę spędzania wolnego czasu preferują spotkania w kawiarniach, naturalnie w gronie przyjaciół.Gorąca kawa i lampka dobrego wina sprzyjają wówczas pogodnym nastrojom, zachęcają do prowadzenia zagorzałych (niejednokrotnie bardzo ognistych) dyskusji, do snucia opowieści i śledzenia najnowszych wydarzeń.

 • Mieszkaniec Grecji na osiołku

  Ludność Grecji

  Pod względem liczby ludności Grecję sytuuje się na dwunastym miejscu w Europie. Ludność miast stanowi 57,7%, wsi - 42,3%. Społeczeństwo greckie jest dość jednolite etnicznie.

 • Grecki artysta Tzimis Panousis

  Najpopularniejsi greccy piosenkarze

  Dla wielu z nas muzyka grecka zaczyna się i kończy na Eleni, warto więc odświeżyć nieco swoje rozeznanie w tym temacie. Grecka muzyka cieszy się dużą popularnością nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Przedstawiamy krótką listę znanych greckich wokalistów:

 • Świątynia nad morzem

  Religia i mniejszości wyznaniowe Grecji

  97,6% mieszkańców Grecji stanowią wyznawcy prawosławia, jest to religia dominująca, a Kościół posiada niezależność organizacyjną. Państwo sprawuje pieczę nad wypłacaniem pensji duchownym, finansowaniem nauczania religijnego i budową kościołów.

 • Starożytna rzeźba kobiety

  Sztuka grecka – od starożytności po XXI wiek

  Wszyscy zachwycają się starożytnymi porządkami architektonicznymi, wątkami murów i freskami odnajdowanymi w licznych zespołach archeologicznych Grecji, ale ilu z nas zna najsławniejszych twórców współczesnej sztuki greckiej?

 • Portret Marii Callas

  Wiedziałeś, że są Grekami?

  Dawna Hellada to ojczyzna wybitnych filozofów, rzeźbiarzy i dramaturgów starożytności, których dzieła zachwycają do dziś. Ale także dzisiejsza Grecja ma wśród swych obywateli jednostki wybitne, które dobrze znamy z radia i telewizji, często nawet nie wiedząc, że w ich żyłach płynie grecka krew.

 • Maria Callas przy pianinie

  Wybitni i sławni Grecy

  Podziwiając nieocenione dziedzictwo kultury antycznej Grecji, nie możemy zapomnieć, iż jest to kraj wciąż żywy, równie niezwykły i zachwycający w swej teraźniejszości.