Grecy od pokoleń są narodem nie tylko gościnnym, ale także roztańczonym. Taniec towarzyszy obchodom uroczystości rodzinnych, a także świąt religijnych i państwowych.

Grecja | Grecy są narodem nie tylko gościnnym, ale także roztańczonym

Grecja | Grecy są narodem nie tylko gościnnym, ale także roztańczonym (by james_nash)

Część tańców upowszechniła się na terenie całej Grecji (kalamatianos, tsamikos), inne znane są jedynie lokalnie (karagouna, pentozalis).

Najbardziej popularną wersją tańca jest korowód, którego uczestnicy, spleceni ramionami, przesuwają się powoli w przód, zatrzymując się po każdym kroku. Popularna jest także wersja korowodu zwana chassapiko znana z filmu Grek Zorba, taniec ów ma na celu wyrażenie „radości i braterstwa”. Greckie tańce nie są zbyt dynamiczne i zalicza się je do gatunku tzw. „chodzonych”.

 

Muzyka odgrywa u Greków szczególną rolę. Jednym z bardziej popularnych rodzajów greckiej muzyki ludowej jest tzw. rembetiko. Historia tego stylu sięga lat 20. XX w., a jego autorstwo przypisuje się imigrantom z Azji Mniejszej, zbierającym się w tawernach Salonik i Pireusu.

Grecja | Taniec towarzyszy obchodom uroczystości rodzinnych, świąt religijnych i państwowych
Grecja | Taniec towarzyszy obchodom uroczystości rodzinnych, świąt religijnych i państwowych (by ronnie44052)

Rembetiko to muzyka ludzi z marginesu, tematem piosenek jest zwykle nieszczęśliwy los, nędza, śmierć i niespełniona miłość. Obok rembetiko istnieje jeszcze inny rodzaj muzyki, zwanej "kawiarnianą" – amanedes. W grupie grającej ten rodzaj muzyki, obok skrzypków i cymbalistów, znajduje się też zwykle tancerka z kastanietami.

Trzecim znanym nurtem muzycznym jest tzw. Nowa Fala (Neo Kima), charakterystyczna dla greckiej lewicy w latach 60. XX w. Teksty owej „muzyki klubów” wyróżnia dosadność treści i bardzo ostre brzmienie.

Najpopularniejszym instrumentem Greków jest buzuki, czyli rodzaj lutni z długim gryfem. Pieśni wygrywa się także na nieco mniejszym baglamas.