Turyści poszukujący miejsca wyjątkowo malowniczego, pełnego atrakcji, ale niepozbawionego zacisznych zakątków, a ponadto mogącego poszczycić się niebanalną historią, powinni wybrać się na Kretę. Ta największa z wysp greckich to słynna kolebka kultury europejskiej, a dziś – jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych.

Grecja | Kreta kusi pięknem swych plaż
Grecja | Kreta kusi pięknem swych plaż (by ufoncz)

Kreta jest największą i najgęściej zaludnioną z wysp greckich – to jednak jeszcze nie wszystkie z kreteńskich „naj”. Jest ona piątą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego i jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych Grecji, a ponadto – jednym z najważniejszych centrów rozwoju cywilizacji europejskiej.

Geografia

Kreta jest naturalną „barierą” oddzielającą Morze Egejskie od Morza Śródziemnego. Jej linia brzegowa jest silnie rozwinięta, tworząc liczne zatoczki, półwyspy  i porty – właśnie dzięki temu Kreta posiada tak wiele pięknych plaż.

Kreta jest krainą górzystą i gęsto zalesioną, a przede wszystkim, już od starożytności, bardzo urodzajną – panują tu doskonałe warunki do uprawy oliwek i winorośli. Wśród górskich pasm Krety wyróżnia się: Góry Białe w zachodniej części wyspy, Góry Idajskie w samym jej sercu i Góry Thriptis na wschodzie.

Grecja | Pałac w Knossos
Grecja | Pałac w Knossos (by paula_mcmillen)

Historia

W starożytności, głównie w III i II tysiącleciu p.n.e., Kreta była potęgą morską, gospodarczą i handlową. To właśnie tu rozwinęła się jedna z największych cywilizacji starożytnego świata – kultura minojska. Dziś jej pozostałości możemy podziwiać na stanowiskach archeologicznych m.in. w Knossos i Fajstos.

Atrakcje

Kreta to prawdziwe zagłębie turystycznych atrakcji, trudno więc dziwić się jej popularności wśród podróżników przybywających tu z różnych zakątków świata.

Poza wspaniałym bogactwem historycznym i kulturalnym, z którym zapoznamy się odwiedzając miejscowe stanowiska archeologiczne, muzea i galerie, wyspa ta ma do zaoferowania także inne formy spędzania wolnego czasu.

Grecja | Surfowanie u wybrzeży Heraklionu
Grecja | Surfowanie u wybrzeży Heraklionu (by xamogelo)

Plaże

Kreta kusi przede wszystkim swoimi wspaniałymi plażami, na których – w zależności od preferencji – możemy szukać wypoczynku (wybierając leżak w zacisznym miejscu lub spokojny cocktail-bar) lub okazji do szalonej zabawy czy też spożytkowania nadmiaru energii na szaleństwach sportowych.

Turystów aktywnych z pewnością zachęci szeroka oferta sportowych atrakcji, takich jak np.:

  • wspinaczka (np. w przełęczy Ha Gorge we wschodniej części wyspy),
  • nurkowanie (niemal wszędzie, gdzie znajdziemy odpowiednie skaliste dno, np. na wysepkach Dia i Chrissi),
  • surfing i inne sporty wodne (większość zagospodarowanych plaż ma w swojej ofercie narty wodne, kajaki, rowery wodne, a nawet możliwość szybowania na spadochronie za motorówką – czyli tzw. parasailing),
  • piesze wycieczki (niemal w całej Krecie znajdziemy idealne warunki do spacerów, szczególnie w rejonach górskich np. w paśmie Gór Idajskich lub w najdłuższym europejskim wąwozie - Samariá),
  • Na Krecie odnajdą się także miłośnicy wędkowania, którzy będą mogli wzbogacić swoje wyniki w tej dziedzinie o gatunki śródziemnomorskie.

Grecja | Heraklion (Iraklion)
Grecja | Heraklion (Iraklion) (by phileole)

Miasta

Kreta to jednak nie tylko plaże, ale także malownicze i pełne uroku miasteczka. Wśród największych i najpiękniejszych z nich na wyróżnienie zasługują m. in.: Chania z iście wenecką zabudową portową, Heraklion położony zaledwie 6 km od Knossos i pełen równie zachwycających zabytków,  Ajos Nikolaos – główne centrum turystyczne wschodniej Krety, Retimno z piękną starówką i złotą plażą ciągnącą się przez kilkanaście kilometrów i Ierápetra – najbardziej wysunięte na południe miasto Krety z zachowaną zabudową turecką.