Osoby, które po raz pierwszy znajdą się na tej malowniczej wyspie nie wiedzą, co podziwiać najpierw: piękno okolicznej przyrody czy też urok miasteczek pełnych zabytkowych budowli i miejsc rozrywki, a może od razu zasmakować kąpieli słonecznej na złotej plaży?

Grecja | Malownicze wybrzeże Korfu
Grecja | Malownicze wybrzeże Korfu (by pipp)

Korfu to prężnie rozwijające się centrum turystyczne Wysp Jońskich. Zachodnie wybrzeże pełne jest  rozległych piaszczystych plaż z malowniczymi klifami, na wschodnim zaś – gdzie morze jest wyjątkowo spokojne – możemy skorzystać z szerokiej gamy sportów wodnych lub romantycznych rejsów tradycyjną łodzią rybacką czy też ekskluzywnym statkiem.

Korfu to także przepiękne krajobrazy z soczystą zielenią, odcinającą się na tle błękitnego morza. Nie brak tu również miejsc o niebagatelnej wartości historycznej – w tutejszych miastach znajdziemy ciekawe muzea, bizantyjskie zabytki i weneckie twierdze.

Położenie

Korfu (grec. Kerkira) to średniej wielkości, odosobniona wysepka, położona na Morzu Jońskim u północno-zachodnich wybrzeży Grecji. Wyspa ta znajduje się bardzo blisko albańskiego wybrzeża. Korfu leży u wybrzeży Epiru, ale administracyjnie przynależy do regionu Wysp Jońskich i jest jego głównym ośrodkiem.

Lokalizacja Korfu jest wyjątkowa – jeśli skusimy się na wspinaczkę na malowniczą górę Pantokratoras (w północno-wschodniej części wyspy), mamy szansę ujrzenia niesamowitej panoramy z wysepkami Ereikoussa, Othonoi i Mathraki, albańskim wybrzeżem i – jeśli widoczność będzie wystarczająco dobra – linią brzegową Włoch.

Grecja | Glyfada Beach na zachodnim wybrzeżu Korfu
Grecja | Glyfada Beach na zachodnim wybrzeżu Korfu (by tsevis)

Dawne dzieje wyspy

Burzliwa historia wyspy zaczyna się w VIII w. p.n.e., kiedy to skolonizowali ją Koryntianie. Z czasem mieszkańcy starożytnej Korkyry (dawna nazwa Korfu) wzbogacili się i zaczęli podbijać sąsiednie ziemie Epiru i Ilirii (dzisiejsze tereny Albanii, Dalmacji i Bośni), co zaowocowało licznymi konfliktami i starciami z Koryntem.

W 229 r. Korkyra znalazła się w rękach Rzymian.

Za najcenniejsze zabytki starożytności znalezione na Korfu uważa się: grobowiec Menkratesa z potężną statuą lwa i dorycką świątynię Artemidy – oba monumenty datowane są na VI w. p.n.e.

Nazwa wyspy

Na przestrzeni wieków wyspa znana była pod różnymi nazwami np. Drepani, co oznacza "sierp" – broń mitycznego Kronosa i niewątpliwie wiąże się z kształtem wyspy. W starożytności funkcjonowały także inne jej nazwy, jak np.: Kassopaia, Argos, Keravna i wreszcie, znana z doryckiego dialektu – Korkyra. Korfu identyfikowane jest także ze znaną z Odysei Homera mityczną Scherią, zamieszkaną przez Feaków.

W średniowieczu upowszechniły się nazwy, takie jak: Koryfo, Koryfi, Korfi, Korfoi i Korfu – co jest najbardziej znaną, funkcjonująca poza granicami Grecji, nazwą wyspy.

W samej Grecji wyspa występuje pod nazwą: Κέρκυρα, czyli Kerkira (Kérkyra).

Grecja | Korfu – widok na Stare Miasto
Grecja | Korfu – widok na Stare Miasto (by bazylek)

Pogoda na Korfu

Swój niebiański krajobraz zawdzięcza Korfu wpływom łagodnego klimatu i stosunkowo dużej wilgotności powietrza.

Deszcze najczęściej występują tu w okresie od listopada do marca.

Najwyższe temperatury, ponad 30°C, odnotowuje się w lipcu. Letnie upalne popołudnia łagodzi północno-zachodni wiatr, wiejący z mocą nie przekraczającą 4 stopni w skali Beauforta.

Miesiące zimowe na Korfu przebiegają łagodnie, ze średnią temperaturą w okolicach 10°C (styczeń). Zimą występują tu nieco silniejsze wiatry, wiejące z południa, których siła przekracza czasem 8 stopni w skali Beauforta.

Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia na Korfu wynosi w poszczególnych miesiącach roku: styczeń – 4,1 h; luty – 4,6 h; marzec – 4,6 h; kwiecień – 7,8 h; maj – 9,6 h; czerwiec – 12 h; lipiec – 12,5 h; sierpień – 11,2 h; wrzesień – 9,6 h; październik – 6,7 h; listopad – 4,5 h; grudzień – 4,6 h.

Grecja | Soczysta zieleń odcinająca się na tle błękitnego morza to na Korfu bardzo częsty widok
Grecja | Soczysta zieleń odcinająca się na tle błękitnego morza to na Korfu bardzo częsty widok (by robsandbach)

Przyroda

Korfu to wyspa pełna zieleni we wszystkich jej odcieniach. W odróżnieniu od innych części Grecji, w okresie letnich upałów tutejsze rośliny nie usychają i nie tracą intensywności barw, zachowując świeżość prze okrągły rok. Soczystą zieleń w zależności od sezonu ubarwiają kolorowe kwitnące kwiaty lub rosnące na drzewach dojrzałe owoce.

Obserwując przyrodę Korfu można się pokusić o stwierdzenie, że wyspa znajduje się w rozkwicie przez cały rok – wyróżnia się tu np. aż 36 odmian samosiewnych orchidei.

Bujna zieleń i wonne kwiaty pięknie prezentują się na tle błękitnego morza. Wyprawa na Korfu to szansa na naprawdę wspaniałe widoki, które cieszą oczy, relaksują i bajecznie prezentują się na fotografiach.

Krajobraz wyspy urozmaicają rozległe oliwne gaje, malownicze winnice i migdałowce (drzewa te kwitną na biało i różowo mniej więcej na przełomie stycznia i lutego).

Źródła historyczne donoszą, ze wyspa była niegdyś prawdziwym rajem dla myśliwych. W dzisiejszych czasach fauna Korfu nieco zubożała, wciąż jednak spotkać tu można różne gatunki gadów (m. in. żółwia Mauremys) oraz najpiękniejsze w Grecji ptaki (wyróżnia się ich ponad 150 gatunków).

Grecja | Ratusz w mieście Korfu położonym we wschodniej części wyspy noszącej tę samą nazwę
Grecja | Ratusz w mieście Korfu położonym we wschodniej części wyspy noszącej tę samą nazwę (by bazylek)