Miasto Kos jest największym miastem i stolicą wyspy o tej samej nazwie. Zachwyca zabytkami, architekturą, czystym morzem i wspaniałą, słoneczną pogodą.

Grecja | Port w mieście Kos
Grecja | Port w mieście Kos (by pedaal )

Atrakcje miasta Kos

Miasto Kos nazywane jest centrum kulturalnym wyspy. Pomimo małej powierzchni znajduje się tu bardzo wiele zabytków i atrakcji.

Wielu turystów przyjeżdżających do Kos wypożycza rowery i to nimi podróżuje po mieście. Taki sposób podróżowania pozwala na zobaczenie w krótkim czasie wszystkich najpiękniejszych miejsc.

Zamek Neratzia (Zamek Joannitów)

Jeden z najwspanialszych zabytków nie tylko w mieście Kos, ale i na wyspie. Z murów obronnych rozciąga się wspaniały widok na miasto, port oraz wybrzeże Turcji. Zamek wybudowany został w latach 1450-1478.

Drzewo Hipokratesa

Legenda głosi, że Hipokrates nauczał właśnie pod tym drzewem. Tak naprawdę drzewo ma maksymalnie 560 lat.

Chania to drugie (po Heraklionie) pod względem wielkości miasto na Krecie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, imponującą architekturą, licznymi atrakcjami i piaszczystymi plażami.

Grecja | Spacer urokliwymi uliczkami…
Grecja | Spacer urokliwymi uliczkami… (by jeanlouispotier )

Chania – informacje ogólne

Chania (dawna stolica Krety) położona jest w północno-zachodniej części wyspy, około 145 km od Heraklionu. To urocze, portowe miasto o powierzchni 12,564 km² zamieszkuje około 60 tys. osób.

Chania dzieli się na dwie części, tzw. stare i nowe miasto. W każdej z nich znajdziemy ciekawe i warte zobaczenia miejsca.

Każdego roku Chania odwiedzana jest przez rzesze turystów. Dlatego też w mieście znajduje się port lotniczy (Daskalogiannis), obsługujące loty z Aten oraz wielu europejskich miast, np. Berlina, Amsterdamu, Oslo, Londynu albo Gdańska.

Malownicze wąskie uliczki, klimatyczne kawiarenki i najpiękniejsze zachody słońca w całej Grecji... być może to właśnie Santorini jest miejscem, gdzie spędzisz swój wymarzony urlop czy idealny miesiąc miodowy lub zorganizujesz uroczystość weselną jak ze snu.

Grecja | Lazur wód otaczających Santorini
Grecja | Lazur wód otaczających Santorini (by ianphilipmiller)

Santorini (Thira) to nazwa jednej z najpiękniejszych wysp greckich, a zarazem grupy kilku wysepek, spośród których wyróżnia się: Thira, Thirasia, Aspronisi, Palea Kameni i Nea Kameni, położonych w najbardziej wysuniętej na południe części archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim, w odległości ok. 63 mil morskich na północ od Krety.

Turyści poszukujący miejsca wyjątkowo malowniczego, pełnego atrakcji, ale niepozbawionego zacisznych zakątków, a ponadto mogącego poszczycić się niebanalną historią, powinni wybrać się na Kretę. Ta największa z wysp greckich to słynna kolebka kultury europejskiej, a dziś – jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych.

Grecja | Kreta kusi pięknem swych plaż
Grecja | Kreta kusi pięknem swych plaż (by ufoncz)

Kreta jest największą i najgęściej zaludnioną z wysp greckich – to jednak jeszcze nie wszystkie z kreteńskich „naj”. Jest ona piątą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego i jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych Grecji, a ponadto – jednym z najważniejszych centrów rozwoju cywilizacji europejskiej.

Samos jest malowniczą wysepką położoną na Morzu Egejskim tuż u wybrzeży Azji Mniejszej. Tak jak wielu innym greckim miejscowościom, również tej wyspie, przypadł w udziale zaszczyt zostania miejscem mitycznych narodzin pewnego bóstwa. Według mitologii greckiej, u brzegów rzeki Imbrasos na Samos, przyszła na świat małżonka Zeusa – Hera.

Grecja | Samos - wysepka na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej
Grecja | Samos - wysepka na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej (by Najots)

Na przestrzeni wieków wyspa ta pełniła rolę ważnego ośrodka rozwoju różnych dziedzin nauki i sztuki: literatury, rzeźbiarstwa, złotnictwa, architektury oraz oczywiście słynnego ośrodka religijnego, opartego na kulcie Hery.

Kos

Grecka wyspa Kos położona jest na Morzu Egejskim w archipelagu Dodekanez (Sporady), niedaleko – w odległości zaledwie 4 km – od tureckiego wybrzeża. Powierzchnia wyspy wynosi ok. ok. 290 km², a zamieszkuje ją mniej więcej 26 tysięcy obywateli.

Grecja | Złote plaże Kos
Grecja | Złote plaże Kos (by michalo)

Grecka wyspa Kos położona jest na Morzu Egejskim w archipelagu Dodekanez (Sporady), niedaleko – w odległości zaledwie 4 km – od tureckiego wybrzeża. Powierzchnia wyspy wynosi ok. ok. 290 km², a zamieszkuje ją mniej więcej 26 tysięcy obywateli.