Malownicze wąskie uliczki, klimatyczne kawiarenki i najpiękniejsze zachody słońca w całej Grecji... być może to właśnie Santorini jest miejscem, gdzie spędzisz swój wymarzony urlop czy idealny miesiąc miodowy lub zorganizujesz uroczystość weselną jak ze snu.

Grecja | Lazur wód otaczających Santorini
Grecja | Lazur wód otaczających Santorini (by ianphilipmiller)

Santorini (Thira) to nazwa jednej z najpiękniejszych wysp greckich, a zarazem grupy kilku wysepek, spośród których wyróżnia się: Thira, Thirasia, Aspronisi, Palea Kameni i Nea Kameni, położonych w najbardziej wysuniętej na południe części archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim, w odległości ok. 63 mil morskich na północ od Krety.

Turyści poszukujący miejsca wyjątkowo malowniczego, pełnego atrakcji, ale niepozbawionego zacisznych zakątków, a ponadto mogącego poszczycić się niebanalną historią, powinni wybrać się na Kretę. Ta największa z wysp greckich to słynna kolebka kultury europejskiej, a dziś – jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych.

Grecja | Kreta kusi pięknem swych plaż
Grecja | Kreta kusi pięknem swych plaż (by ufoncz)

Kreta jest największą i najgęściej zaludnioną z wysp greckich – to jednak jeszcze nie wszystkie z kreteńskich „naj”. Jest ona piątą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego i jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych Grecji, a ponadto – jednym z najważniejszych centrów rozwoju cywilizacji europejskiej.

Samos jest malowniczą wysepką położoną na Morzu Egejskim tuż u wybrzeży Azji Mniejszej. Tak jak wielu innym greckim miejscowościom, również tej wyspie, przypadł w udziale zaszczyt zostania miejscem mitycznych narodzin pewnego bóstwa. Według mitologii greckiej, u brzegów rzeki Imbrasos na Samos, przyszła na świat małżonka Zeusa – Hera.

Grecja | Samos - wysepka na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej
Grecja | Samos - wysepka na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej (by Najots)

Na przestrzeni wieków wyspa ta pełniła rolę ważnego ośrodka rozwoju różnych dziedzin nauki i sztuki: literatury, rzeźbiarstwa, złotnictwa, architektury oraz oczywiście słynnego ośrodka religijnego, opartego na kulcie Hery.

Kos

Grecka wyspa Kos położona jest na Morzu Egejskim w archipelagu Dodekanez (Sporady), niedaleko – w odległości zaledwie 4 km – od tureckiego wybrzeża. Powierzchnia wyspy wynosi ok. ok. 290 km², a zamieszkuje ją mniej więcej 26 tysięcy obywateli.

Grecja | Złote plaże Kos
Grecja | Złote plaże Kos (by michalo)

Grecka wyspa Kos położona jest na Morzu Egejskim w archipelagu Dodekanez (Sporady), niedaleko – w odległości zaledwie 4 km – od tureckiego wybrzeża. Powierzchnia wyspy wynosi ok. ok. 290 km², a zamieszkuje ją mniej więcej 26 tysięcy obywateli.

Osoby, które po raz pierwszy znajdą się na tej malowniczej wyspie nie wiedzą, co podziwiać najpierw: piękno okolicznej przyrody czy też urok miasteczek pełnych zabytkowych budowli i miejsc rozrywki, a może od razu zasmakować kąpieli słonecznej na złotej plaży?

Grecja | Malownicze wybrzeże Korfu
Grecja | Malownicze wybrzeże Korfu (by pipp)

Korfu to prężnie rozwijające się centrum turystyczne Wysp Jońskich. Zachodnie wybrzeże pełne jest  rozległych piaszczystych plaż z malowniczymi klifami, na wschodnim zaś – gdzie morze jest wyjątkowo spokojne – możemy skorzystać z szerokiej gamy sportów wodnych lub romantycznych rejsów tradycyjną łodzią rybacką czy też ekskluzywnym statkiem.

Delos jest najmniejszą z wysp archipelagu Cyklady na Morzu Egejskim. Wyspa ta uważana jest za mityczne miejsce narodzin boskiego rodzeństwa: Apollina i Artemidy. Niepoprawni marzyciele, którzy pragną czegoś więcej niż tylko zwiedzania zabytków i poznawania faktów historycznych, mogą podjąć się próby odnalezienia daktylowej palmy, pod którą powiła swe dzieci Latona.

Grecja | Ruiny na Delos
Grecja | Ruiny na Delos (by isawnyu)

Na przestrzeni wieków Delos przeżywała swe wzloty i upadki, doświadczyła m.in. kolonizacji Jonów, dostąpiła zaszczytu zostania siedzibą Ateńskiego Związku Morskiego, stała się ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami, a także ofiarą najazdów piratów i innych łupieżczych wypraw.