Osoby, które po raz pierwszy znajdą się na tej malowniczej wyspie nie wiedzą, co podziwiać najpierw: piękno okolicznej przyrody czy też urok miasteczek pełnych zabytkowych budowli i miejsc rozrywki, a może od razu zasmakować kąpieli słonecznej na złotej plaży?

Grecja | Malownicze wybrzeże Korfu
Grecja | Malownicze wybrzeże Korfu (by pipp)

Korfu to prężnie rozwijające się centrum turystyczne Wysp Jońskich. Zachodnie wybrzeże pełne jest  rozległych piaszczystych plaż z malowniczymi klifami, na wschodnim zaś – gdzie morze jest wyjątkowo spokojne – możemy skorzystać z szerokiej gamy sportów wodnych lub romantycznych rejsów tradycyjną łodzią rybacką czy też ekskluzywnym statkiem.

Delos jest najmniejszą z wysp archipelagu Cyklady na Morzu Egejskim. Wyspa ta uważana jest za mityczne miejsce narodzin boskiego rodzeństwa: Apollina i Artemidy. Niepoprawni marzyciele, którzy pragną czegoś więcej niż tylko zwiedzania zabytków i poznawania faktów historycznych, mogą podjąć się próby odnalezienia daktylowej palmy, pod którą powiła swe dzieci Latona.

Grecja | Ruiny na Delos
Grecja | Ruiny na Delos (by isawnyu)

Na przestrzeni wieków Delos przeżywała swe wzloty i upadki, doświadczyła m.in. kolonizacji Jonów, dostąpiła zaszczytu zostania siedzibą Ateńskiego Związku Morskiego, stała się ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami, a także ofiarą najazdów piratów i innych łupieżczych wypraw.

Tagi: KretaHeraklion

Heraklion, nazywany również Iraklion, jest największym miastem i ośrodkiem administracyjnym Krety. Jest to również czwarte pod względem wielkości miasto w Grecji.

Grecja | Fontanna Morosiniego, Heraklion
Grecja | Fontanna Morosiniego, Heraklion (by paula_mcmillen )

Lotnisko w Heraklionie

W odległości 5 km od centrum Heraklionu znajduje się Port lotniczy Heraklion im. Nikosa Kazantzakisa. To międzynarodowe lotnisko jest najruchliwszym portem na Krecie oraz jednym z największych w Grecji.

Historia miasta

Miasto Heraklion zostało założone w 824 roku przez Saracenów. Miasto nazywało się wówczas Chandak, co w języku arabskim oznacza dosłownie „fosa”. Port był bezpiecznym schronieniem piratów, którzy napadali na statki bizantyjskie. Skutkowało to niestety wrogimi stosunkami z Cesarstwem Bizantyjskim.

W 961 roku Bizantyjczycy zdobyli miasto. Saracenów zabito, a wszystkie zdobyte przez piratów skarby przewieziono do Konstantynopola.

Samos jest malowniczą wysepką położoną na Morzu Egejskim tuż u wybrzeży Azji Mniejszej. Tak jak wielu innym greckim miejscowościom, również tej wyspie, przypadł w udziale zaszczyt zostania miejscem mitycznych narodzin pewnego bóstwa. Według mitologii greckiej, u brzegów rzeki Imbrasos na Samos, przyszła na świat małżonka Zeusa – Hera.

Grecja | Samos - wysepka na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej
Grecja | Samos - wysepka na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej (by Najots)

Na przestrzeni wieków wyspa ta pełniła rolę ważnego ośrodka rozwoju różnych dziedzin nauki i sztuki: literatury, rzeźbiarstwa, złotnictwa, architektury oraz oczywiście słynnego ośrodka religijnego, opartego na kulcie Hery.

Turyści poszukujący miejsca wyjątkowo malowniczego, pełnego atrakcji, ale niepozbawionego zacisznych zakątków, a ponadto mogącego poszczycić się niebanalną historią, powinni wybrać się na Kretę. Ta największa z wysp greckich to słynna kolebka kultury europejskiej, a dziś – jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych.

Grecja | Kreta kusi pięknem swych plaż
Grecja | Kreta kusi pięknem swych plaż (by ufoncz)

Kreta jest największą i najgęściej zaludnioną z wysp greckich – to jednak jeszcze nie wszystkie z kreteńskich „naj”. Jest ona piątą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego i jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych Grecji, a ponadto – jednym z najważniejszych centrów rozwoju cywilizacji europejskiej.

Zakinthos (Zakintos) to niewielka wysepka w archipelagu Wysp Jońskich, znana przede wszystkim ze wspaniałych krajobrazów. To prawdziwa perełka wśród wysp greckich, która wciąż jeszcze jest miejscem niezdobytym przez tłumne rzesze turystów.  Ci, którym uda się dotrzeć na tę wysepkę, z miejsca zakochują się w panującej tu atmosferze i na stałe umieszczają ją na mapie miejsc, do których koniecznie trzeba powrócić.

Grecja | Białe wapienne skały są wizytówką Zakinthos
Grecja | Białe wapienne skały są wizytówką Zakinthos (by tswestendorp)

Tę ulokowaną nieco na zachód od Peloponezu wysepkę o powierzchni ok. 400 km2 zamieszkuje mniej więcej 40 tys. mieszkańców.