Kultura i sztuka

  • Pitosy z Knossos

    Archeologia starożytnej Grecji

    Mówiąc o archeologii Starożytnej Grecji, moglibyśmy opisać dowolne miasto tego kraju, gdyż wszędzie kryją się jakieś pozostałości po dawnych mieszkańcach starożytnych miast-państw. Spróbujmy więc dokonać pewnej syntezy, skupiając się na najistotniejszych ośrodkach i wydarzeniach przełomowych w dziejach kultury greckiej.

  • Ruiny sanktuarium na Delos

    Artemida – grecka bogini łowów

    Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Łowczynią i przedstawiana jako piękna dziewczyna i wieczna dziewica. Bogini słynąca z dwojakiego oblicza – opiekuńczej strażniczki młodych kobiet i rodzących oraz gniewnej i niezrównanej łowczyni.

  • Pomnik Ateny

    Atena – zrodzona z głowy grecka bogini

    Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna, inteligentna, pracowita, ale i surowa. Jaka jeszcze była ta piękna i potężna bogini?

    {div float:right}
    {/div}Kim była Atena?

    Atena jest jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich, patronka Aten i Sparty, córka Zeusa. Przedstawiana jest zazwyczaj w pełnej zbroi albo w długiej, sięgającej do stóp sukni. Jej ulubionym drzewem była oliwka (według legendy pierwsze drzewo wyrosło na Akropolu) – symbol bogactwa i pokoju, a zwierzęciem – sowa, która jest również symbolem mądrości i miasta Ateny.

    Atena miała wiele przydomków, np.: Partenos (Dziewica), Nike (Zwycięska), Eragne (Pracownica), Polias (Opiekunka miasta), Pallas (Panna).

    Atenie przypisuje się wiele cech i ról. Była boginią mądrości. Niezwykle inteligentna (wynalazła np. narzędzia do używania w rolnictwie, dzięki czemu plony były większe), ale i surowa i rozsądna, co przypisuje się jej matce, Metis – bogini roztropności i przewrotności, przerwszej żonie lub kochance Zeusa.

    Grecja
    Grecja | Pomnik Ateny w Atenach (by adeelanwer )

    Atena, była również patronką hafciarek, jako jedyna z bogiń wyszywała oraz tkała.

    Atena nosiła zbroję, używała czasem pioruna – była boginią wojny. Podczas wojny trojańskiej opiekowała się wodzami, udzielała cennych rad w walce bogów olimpijskich z gigantami. Swojej siły używała tylko w ostateczności.

    Była też patronką rodzin, choć sama nigdy nie wyszła za mąż. Legenda głosi, że gdy Tejrezjasz zobaczył ją w kąpieli, pozbawiła go wzroku.

    Atena jest również patronką Aten.

    Rodzina Ateny

    Ojcem Ateny był Zeus – bóg bogów i ludzi, dziecko Rei i Kronosa, mąż oraz brat Hery. Władca błyskawic.

    Matką Ateny była Metis (Metyda). Gaja przepowiedziała Zeusowi, że ta zrodzi mu córkę, która zepchnie go z tronu, połknął ciężarną Metis.

    Zeus miał w swoim życiu wiele kobiet, z którego zrodzili się m.in.: Apollo – bóg światła i piękna, Afrodyta – bogini miłości, Hefajstos – bóg ognia, Ares – bóg wojny, Hebe – uosobienie młodości.

    Narodziny Ateny

    Atena przyszła na świat w inny sposób niż pozostali bogowie. Po połknięciu przez Zeusa swojej żony w ciąży – Metydy, rozbolała go głowa. Przybył do niego boski kowal, Hefajstos i rozbił toporem głowę.. Nagle wyskoczyła z niej ubrana z zbroję kobieta, wydając okrzyk wojenny.

    Grecja
    Grecja | Drzewo genealogiczne Ateny (by BR )

  • Partenon w Atenach

    Barwy starożytności

    Grecja kojarzy nam się głównie z bielą starożytnych budowli, malowniczo ulokowanych na tle błękitnego nieba, a także z jasnym marmurem lub surowością brązu posągów antycznych bóstw. Aż trudno uwierzyć, że starożytny świat tętnił kiedyś kolorami.

  • Greckie buzuki

    Buzuki – popularny grecki instrument muzyczny

    Buzuki (gr. μπουζούκι) to instrument wyglądem przypominający mandolinę. Wywodzi się z Azji Środkowej, ale chyba każdy kojarzy go z Grecją.

  • Scena z "Eugeniusza Oniegina"

    Festiwal Helleński – letnia uczta kulturalna

    Turyści wybierający się na wakacje do Grecji w okresie letnim mają wielkie szczęście, gdyż mogą na własne oczy zobaczyć wspaniałości Festiwalu Helleńskiego. I bez obaw, nie trzeba się martwić tym, by na niego zdążyć – ta najwspanialsza w Grecji uczta kulturalna trwa aż cztery miesiące!

  • Grecki taniec tradycyjny

    Grecka muzyka i taniec tradycyjny

    Grecy od pokoleń są narodem nie tylko gościnnym, ale także roztańczonym. Taniec towarzyszy obchodom uroczystości rodzinnych, a także świąt religijnych i państwowych. Część tańców upowszechniła się na terenie całej Grecji (np. kalamatianos, tsamikos), inne znane są jedynie lokalnie ( np. karagouna, pentozalis).

  • Ateny - warta pod Parlamentem greckim

    Grecki strój ludowy

    Czarne frędzelki, pomponiki i plisowane spódniczki to charakterystyczne elementy greckiego stroju ludowego, co istotne: męskiego. W greckim stroju tradycyjnym dostrzec można duże zróżnicowanie regionalne, przede wszystkim między mieszkańcami wysp i Grecji lądowej.

  • Erechtejon w Atenach

    Greckie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

    Grecja to istna kopalnia zabytków. Nic więc dziwnego, że aż 17 obiektów znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca, w których mieszkali starożytni mieszkańcy Grecji, jak i te późniejsze, czarujące swoim pięknem. O to co warto zobaczyć w Grecji!

  • Paw - symbol bogini Hery

    Hera – królowa Olimpu i matka bogów

    W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogiń, boską małżonką i matką bogów.

  • Antyczna mozaika

    Kanon piękna w starożytnej Grecji

    Grecja jest ojczyzną kosmetyki oraz pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych. Mieszkańcy starożytnej Grecji niestrudzenie dążyli do osiągnięcia ideału piękna, dlatego zaczęli stosować pierwsze upiększające zabiegi. Wyraz "kosmetyka" wywodzi się z greckiego kosmetikos, czyli: "ozdabiać, czyścić, porządkować". To właśnie w Grecji po raz pierwszy pojawił się zawód kosmetologa.

  • Monastyr - Meteory

    Meteory w Grecji

    Greckie Meteory widnieją w każdym przewodniku po tym pięknym kraju i są jedną z jego najwspanialszych wizytówek i największych atrakcji. Monumentalne masywy skalne o niepowtarzalnych kształtach robią imponujące wrażenie, tym bardziej że na ich szczycie stoją zabytkowe, prawosławne klasztory.

  • Dzień Niepodległości w Grecji

    Najważniejsze święta i wydarzenia kulturalne w Grecji

    Wybierając się na wycieczkę do jakiegokolwiek miejsca na ziemi należy mieć na uwadze wszelkie dni wolne od pracy, kiedy to większość obiektów i instytucji jest zamknięta. W przypadku Grecji przedstawia się to następująco:

  • Widok na Muzeum Akropolu w Atenach

    Nowe Muzeum Akropolu w Atenach

    Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum Akropolu. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych muzeów na świecie. Dlaczego?

  • Tradycyjne stroje greckich tancerzy

    Roztańczona Grecja

    Grecy to wesoły, roztańczony i rozśpiewany naród. Taniec i śpiew jest istotną częścią wielu greckich uroczystości i obrzędów, wśród nich także ważnych świąt kościelnych, ale nie tylko… Okazję do tańca Grecy upatrują praktycznie wszędzie. Czasem wystarczy kawałek chodnika, podłogi i radio lub choćby jeden instrument czy fragment zanuconej piosenki...

  • Starożytna rzeźba kobiety

    Sztuka grecka – od starożytności po XXI wiek

    Wszyscy zachwycają się starożytnymi porządkami architektonicznymi, wątkami murów i freskami odnajdowanymi w licznych zespołach archeologicznych Grecji, ale ilu z nas zna najsławniejszych twórców współczesnej sztuki greckiej?

  • Taniec "Zorba"

    Taniec Sirtaki, czyli filmowa "Zorba"

    Sirtaki to popularny grecki taniec. Nazywany bywa często "Zorbą", ponieważ powstał specjalnie do filmu "Grek Zorba". Jest on zbliżony do tańców ludowych. Nazwa "sirtaki" pochodzi od greckiego słowa "syrtos", co oznacza "przeciągnij".

  • Grecka gra tavli

    Ulubiona gra Greków – wszechobecna tavli

    Niemal w każdej kafejce, na placykach pod domami, na tarasach – gra w tavli pochłania Greków zawsze i wszędzie. Każde miejsce jest dobre! Jak sami przyznają, tavli jest nieodłączną częścią ich życia i tradycji. Jest też świetną rozrywką, doskonalącą jednocześnie cierpliwość i strategiczne myślenie.

  • Maria Callas przy pianinie

    Wybitni i sławni Grecy

    Podziwiając nieocenione dziedzictwo kultury antycznej Grecji, nie możemy zapomnieć, iż jest to kraj wciąż żywy, równie niezwykły i zachwycający w swej teraźniejszości.