Czarne frędzelki, pomponiki i plisowane spódniczki to charakterystyczne elementy greckiego stroju ludowego, co istotne: męskiego. W greckim stroju tradycyjnym dostrzec można duże zróżnicowanie regionalne, przede wszystkim między mieszkańcami wysp i Grecji lądowej.

Grecja | Grecki strój tradycyjny
Grecja | Grecki strój tradycyjny (by llee_wu)

Tradycyjny strój Greka

Fustanella – bałkańska spódnica

Najciekawszym elementem męskiego greckiego stroju ludowego jest fustanella, czyli krótka biała spódnica wykonana z kilku metrów marszczonego materiału. Do „spódniczki” ubiera się zwykle luźną białą koszulę (z bardzo szerokimi rękawami) i haftowaną, wełnianą kamizelkę (fermeli) oraz długie wąskie spodnie z czarnymi przepaskami u kolan.

Kamizelka może być niebieska, czarna lub kasztanowa. Tradycyjnie jej tył jest przedłużony i luźno zwisa na plecach.

Ważnym elementem stroju są także płaskie buty, zwane Tsarouhia, z dużymi czarnymi pomponami. Buty są zazwyczaj w kolorze czerwonym.

Fustanella była popularna głównie w środkowej i centralnej Grecji. Dziś strój ten spotkać można u pełniących funkcję reprezentacyjną gwardzistów (evzoni) i u tancerzy ludowych.

Vraka – strój greckiego wyspiarza

Typowy strój mieszkańca Wysp Egejskich to vraka, na który składają się: workowate spodnie, biała koszula o szerokich rękawach, przewiązana w pasie szarfa i krótka kamizelka z ukośnie przyciętymi połami. Całości dopełnia nakrycie głowy: rodzaj beretu z jedwabną wstążką (pina) lub czapka z frędzlami.

Tradycyjny strój Greczynki

Pora mi dzisiaj do ślubu iść...

Tradycyjnym odzieniem mieszkanki środkowej Grecji była karagouna – strój wywodzący się z Tesalii, bardzo ozdobny, a tym samym wraz z dopełniającą go biżuterią – dość ciężki.

To właściwie dawny strój ślubny, na który składała się biała sukienka zakończona rzędem czarnych frędzelków, wełniana narzutka z frędzlami na końcu rękawów, długi biały bezrękawnik ze zdobionymi wykończeniami i krótka czerwona kamizelka. Kobiety przewiązywały się w pasie czerwonym fartuchem, haftowanym w złote wzory, na głowach zaś nosiły czarne chusty ze zwisającymi na czole ozdobnymi monetami. Rzędy monet wieszało się także w pasie.

Oczywiście im bogatszy strój i im cenniejsza dopełniająca go biżuteria – tym bardziej świadczyło to zamożności panny młodej.

Grecja | Peloponez – kobiety w greckim stroju ludowym
Grecja | Peloponez – kobiety w greckim stroju tradycyjnym (by costanavarino )

Desfina – strój chłopki

Greckie mieszkanki wsi gustowały w zdecydowanie skromniejszych strojach. Podczas gdy w stroju ślubnym dominowały kontrastujące: czerń i czerwień, tu główne skrzypce grała biel – długa biała sukienka z rękawami. Do tego dochodził długi, biały, haftowany bezrękawnik, czerwony fartuch i jasne nakrycie głowy.

Kretenka w spodniach

Mieszkanki Krety nosiły długie spodnie –pantalony, a na nich białą spódnicę i fartuchy (czasem jeden z przodu, drugi z tyłu). Całości dopełniał czarny krótki żakiet (złoto haftowany) i szydełkowane nakrycia głowy ze zwisającymi na czoło frędzlami.

Grecja | Gwardzista w stroju ludowym
Grecja | Gwardzista w stroju ludowym (by llee_wu)

Źródła:
www.greekprideri.com