Czarne frędzelki, pomponiki i plisowane spódniczki to charakterystyczne elementy greckiego stroju ludowego, co istotne: męskiego. W greckim stroju tradycyjnym dostrzec można duże zróżnicowanie regionalne, przede wszystkim między mieszkańcami wysp i Grecji lądowej.

Tradycyjny strój Greka

Fustanella – bałkańska spódnica

Najciekawszym elementem męskiego greckiego stroju ludowego jest fustanella, czyli krótka biała spódnica wykonana z kilku metrów marszczonego materiału. Do „spódniczki” ubiera się zwykle luźną białą koszulę (z bardzo szerokimi rękawami) i haftowaną, wełnianą kamizelkę (fermeli) oraz długie wąskie spodnie z czarnymi przepaskami u kolan.

Kamizelka może być niebieska, czarna lub kasztanowa. Tradycyjnie jej tył jest przedłużony i luźno zwisa na plecach.

Grecja
Grecja | Grecki strój tradycyjny (by llee_wu)

Ważnym elementem stroju są także płaskie buty, zwane Tsarouhia, z dużymi czarnymi pomponami. Buty są zazwyczaj w kolorze czerwonym.

Fustanella była popularna głównie w środkowej i centralnej Grecji. Dziś strój ten spotkać można u pełniących funkcję reprezentacyjną gwardzistów (evzoni) i u tancerzy ludowych.

Vraka – strój greckiego wyspiarza

Typowy strój mieszkańca Wysp Egejskich to vraka, na który składają się: workowate spodnie, biała koszula o szerokich rękawach, przewiązana w pasie szarfa i krótka kamizelka z ukośnie przyciętymi połami. Całości dopełnia nakrycie głowy: rodzaj beretu z jedwabną wstążką (pina) lub czapka z frędzlami.

Ludowy strój Greczynki

Pora mi dzisiaj do ślubu iść...

Tradycyjnym odzieniem mieszkanki środkowej Grecji była karagouna – strój wywodzący się z Tesalii, bardzo ozdobny, a tym samym wraz z dopełniającą go biżuterią – dość ciężki.

To właściwie dawny strój ślubny, na który składała się biała sukienka zakończona rzędem czarnych frędzelków, wełniana narzutka z frędzlami na końcu rękawów, długi biały bezrękawnik ze zdobionymi wykończeniami i krótka czerwona kamizelka. Kobiety przewiązywały się w pasie czerwonym fartuchem, haftowanym w złote wzory, na głowach zaś nosiły czarne chusty ze zwisającymi na czole ozdobnymi monetami. Rzędy monet wieszało się także w pasie.

Oczywiście im bogatszy strój i im cenniejsza dopełniająca go biżuteria – tym bardziej świadczyło to zamożności panny młodej.

Grecja
Grecja | Peloponez – kobiety w greckim stroju tradycyjnym (by costanavarino )

Desfina – strój chłopki

Greckie mieszkanki wsi gustowały w zdecydowanie skromniejszych strojach.

Podczas gdy w stroju ślubnym dominowały kontrastujące: czerń i czerwień, tu główne skrzypce grała biel – długa biała sukienka z rękawami. Do tego dochodził długi, biały, haftowany bezrękawnik, czerwony fartuch i jasne nakrycie głowy.

Kretenka w spodniach

Mieszkanki Krety nosiły długie spodnie – pantalony, a na nich białą spódnicę i fartuchy (czasem jeden z przodu, drugi z tyłu). Całości dopełniał czarny krótki żakiet (złoto haftowany) i szydełkowane nakrycia głowy ze zwisającymi na czoło frędzlami.

Grecja
Grecja | Gwardzista w stroju ludowym (by llee_wu)

Źródła:
www.greekprideri.com

Zainteresują Cię również

Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach
Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej nawiązujemy bliskie znajomości z ludźmi z całego świata....
Nowe Muzeum Akropolu w Atenach Nowe Muzeum Akropolu w Atenach
Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum...
Taniec Sirtaki, czyli filmowa Taniec Sirtaki, czyli filmowa "Zorba"
Sirtaki to popularny grecki taniec. Nazywany bywa często "Zorbą", ponieważ powstał specjalnie do filmu "Grek Zorba...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy