Tagi: FlagaHymnGodło

Pierwsza oficjalna flaga Grecji została ustanowiona 15 marca 1882 roku. 6 lat później, w 1828 roku na fladze pojawił się biały krzyż na niebieskim tle i obowiązywała ona do 1969 roku. Od 21 grudnia 1978 roku obowiązuje obecna flaga.

Grecja | Flaga Grecji
Grecja | Flaga Grecji (by tjuel )

Flaga

Flaga Grecji ma kształt prostokąta. Podzielona jest na dziewięć pasów: cztery białe i pięć niebieskich. W lewym górnym roku umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle.

Kolor niebieski symbolizuje niebo i morze, biały – morskie fale, natomiast krzyż – Kościół prawosławny. Dziewięć pasów oznacza sylaby powstańczego motta „leuthería é Thánatos”, czyli „wolność albo śmierć”.

Herb

Godło Grecji zostało przyjęte w 1975 roku. Widnieje na nim  biały krzyż na niebieskim tle, a całość oplatają oliwne gałązki.

Hymn

Hymn Grecji "Imnos eis tin Eleftherian" (Hymn do wolności) napisany został w 1828 roku w Zakintos przez Dionísiosa Solomósa. W roku 1828 muzyk Nikolaos Mantzaros skomponował do tekstu muzykę. Oficjalnie został zatwierdzony w 1864 roku przez króla Jerzego I. Hymn opisuje męstwo i cierpienia greckich wojowników, którzy wzięli udział w rewolucji 1821 roku.

Hymn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy hymn (158 zwrotek).

Hymn do wolności

Poznajemy cię od dawna
o, bosko odzyskana,
po światłach w twych oczach
i po blasku twego miecza.

Z świętych grobów Greków
twa dzielność triumfuje,
witamy cię znów -
Bądź pozdrowiona, Wolności,
bądź pozdrowiona!

Grecja | Kolor niebieski na fladze symbolizuje Grekom niebo i morze
Grecja | Kolor niebieski na fladze symbolizuje niebo i morze (by a_t_ljungberg )