Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Łowczynią i przedstawiana jako piękna dziewczyna i wieczna dziewica. Bogini słynąca z dwojakiego oblicza – opiekuńczej strażniczki młodych kobiet i rodzących oraz gniewnej i niezrównanej łowczyni.

Kim była Artemida?

Artemida należy do grupy 12 bogów olimpijskich. Była córką Zeusa i tytanki – Leto, bliźniaczą siostrą Apolla.

W greckiej mitologii była utożsamiana z łowami, płodnością, dziewictwem, śmiercią i księżycem. Była patronką gór, lasów, zwierząt, panien na wydaniu, rodzących kobiet i noworodków.

Artemida odrzuciła wszelką miłość i małżeństwo, a swego ojca – Zeusa poprosiła o dar wiecznej niewinności i czystości.

Jej ulubionym zajęciem, któremu oddana była bez reszty, było oczywiście polowanie oraz przemierzania gór i lasów w towarzystwie pięknych nimf.

Znana była ze swojego gwałtownego temperamentu, łatwo wpadała w gniew i surowo karała tych, którzy odważyli się ją znieważyć.

Wizerunek Artemidy w sztuce

W mitach i sztuce Artemida najczęściej przedstawiana była jako młoda kobieta-dziewica, ubrana w grecką suknię do kolan, lub długą szatę – chiton, z koroną lub tiarą na głowie i dzierżąca łuk i strzały.Prócz wymienionych atrybutów bogini ukazywana była również z kołczanem, włóczniami, pochodnią i lirą.

Jej świętym zwierzęciem był jeleń, a także niedźwiedź i dzikie ptactwo – kuropatwy, przepiórki i perliczki. Często spotkać można wizerunki Artemidy z jeleniem, lub prowadzącej rydwan zaprzężony w dwa jelenie.

Ruiny kompleksu świątynnego na DelosGrecja | Ruiny kompleksu świątynnego na Delos (by markomni )

Mity związane z Artemidą

Narodziny: Artemida przyszła na świat na wyspie Delos, gdzie przed gniewem Hery, schroniła się jej matka Leto. Według mitu, zaraz o przyjściu na świat, Artemida pomogła swej matce urodzić Apolla.

Niobe: Niobe, która bezmyślnie przechwalała się że jest lepszą matką niż Leto, gdyż wydała na świat więcej pięknych dzieci, została bardzo surowo ukarana przez boskie rodzeństwo: Apollo zabił siedmiu jej synów, a Artemida siedem córek.

Akteon: według tego mitu Akteon, który był myśliwym, ujrzał kąpiącą się w stawie Artemidę i próbował posiąść ją siłą, ta w gniewie i z chęci zemsty zamieniła go w jelenia i napuściła na niego jego własne psy gończe.

Kallisto: Kalisto była młodą i piękną towarzyszką Artemidy, która poprzysięgła zachować czystość, jednak dała się uwieść Zeusowi i urodziła mu syna – Arkasa. Bogini za karę wygnała Kallisto i przemieniła ją w niedźwiedzicę. Później podczas polowania Arkas o mały włos nie zabił swojej matki, czemu zapobiegł sam Zeus, przenosząc oboje na niebo pod postacią niedźwiedzi - konstelacja Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy.

Orion: istnieje wiele wariantów tego mitu, według jednego z nich Orion był towarzyszem łowów Artemidy i jedynym mężczyzną, któremu udało się zdobyć jej serce. Niestety chcący chronić cnotę siostry Apollo, oszukał boginię i sprawił, że ta nieświadoma w kogo celuje zabiła Oriona strzałą. Pogrążona w żalu i smutku Artemida przeniosła ciao Oriona na niebo, zmieniając go w konstelację gwiazd.

Zabytki i świątynie Artemidy

W Efezie (Turcja) znajdują się ruiny słynnej świątyni Artemidy – Artemizjonu, gdzie bogini ta czczona była jako bóstwo płodności. Znajdował się tu posąg Artemidy, oryginalnie wykonany ze złota, srebra, kości słoniowej i hebanu – niestety nie przetrwał do naszych czasów.

Kolejna sanktuarium Artemidy znajdowało się w Brauron (Attyka). Do dziś przetrwały jedynie niewielkie fragmenty dawnej świątyni oraz źródło.

Ośrodkiem kultu bogini była również wyspa Delos, czyli miejsce, gdzie na świat przyszła bogini oraz jej brat Apollo.

Posąg Artemidy w paryskim LuwrzeGrecja | Posąg Artemidy w paryskim Luwrze (by activesteve )

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Meteory w Grecji Meteory w Grecji
Greckie Meteory widnieją w każdym przewodniku po tym pięknym kraju i są jedną z jego najwspanialszych wizytó...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów
W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto...
Nowe Muzeum Akropolu w Atenach Nowe Muzeum Akropolu w Atenach
Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum...